Svět klasického Star Treku ve fanzinech
Fanziny představující klasický Star Trek jsou natolik odlišné od oficiálních románů i jiné, nebeletristické literatury, že se staly samostatným fenoménem. V našem prostředí jsou však natolik neznámé, že se pokusím o stručné pojednání a představit je jako svébytný žánr, bez něhož si Star Trek mnoho fanoušků v západní Evropě nedovede představit.
Nejprve si vysvětlíme, co fanzin je, kdo jej tvoří a kde je k mání, potom se zastavíme u některých oblastí, které se staly pro autory fanzinů inspirací a stručně si vyjmenujeme nejčastější témata. Na závěr pak pár slov o nejznámějších autorkách fanzinů.
Co je to fanzin
Anglický výraz fanzine (a magazine created by fans), česká podoba fanzin, má svou definici, jejíž autorkou je spoluzakladatelka dnes již neexistujícího ST fan klubu IDIC, Valerie Piacentiniová: " (Fanzin) ... je amatérský časopis, který vytvářejí samotní příznivci Star Treku /dále ST/ pro druhé. Mnohé "ziny" mají vynikající úroveň - často lepší než profesionální romány. Ziny se objevily počátku celého legendárního hnuti tzv. trekkerů (koncem 60.let pozn.překl.), kdy bylo k mání jen málo oficiálních materiálů. Pokud tedy fanoušci chtěli nový Trek, museli si vytvořit svůj vlastní."
(viz. Definice některých výrazů pro nové členy fan klubů od Valerie Piancentiniové – 1992)
Jelikož jsem osobně tzv. "čtecí" trekker, skončila jsem přirozeně právě u fanzinů a troufám si tvrdit, že se jim skutečně nic nevyrovná - i se všemi těmi nedostatky, o kterých bude neustále řeč. Je to proto, že fanziny, i ty nejnedokonalejší, jsou psané srdcem a s upřímnou láskou k Treku (hlavně k jejím hrdinům). Jde o individuální, nikoliv masovou záležitost, neboť každý autor, či spíše autorka, se odsuzuje ke zveřejnění svých snů a představ.
Takže pokud se zeptáme: Fanynky (fanoušci), proč píšete? A proč to všechno potom tak nadšeně čtete?, můžeme uslyšet fiktivní odpovědi:
- JE TO O NÁS nebo
- JE TO O TOM, CO JÁ BYCH CHTĚLA nebo
- JE TO O TOM, CO NORMALNĚ NEMŮŽU MÍT nebo
- JAKÁ BYCH CHTĚLA BÝT nebo
- JAK MOC HO MILUJU...
...takže všichni jistě pochopíte, že ženský prvek je tu rozhodující. Pánové prominou, ale fanzinová tvorba je výlučnou doménou žen. Muži fanziny čtou, ale zřídka píší. Najdete tu značnou roli autostylizace. kdy se autorka ztotožňuje s některou z postav. A to je bezesporu záležitost velice intimní.
Proto se také fanziny většinou velice nesnadno shánějí. Zdá se, že v České republice původní tvorba ještě nenašla půdu pod nohama - z pochopitelných důvodů: dovedete si představit tu smršť kritiky?
Já sama mám k fanzinům přístup v této značné míře jen díky dlouholetému členství v britském fan klubu STAG (Star Trek Action Group), kam se přelila většina "sirotků" z mnoha zaniklých klubů. Mají tu totiž skvělou knihovnu pro členy a já mám tu čest být považována za tak důvěryhodnou, že si mohu půjčovat i přes moře.
Velké, "oficiální" kluby se touto tvorbou zřejmě nezabývají, alespoň o tom nic nevím.
Takže fanziny v současné době ve VELMI omezené míře prodávají autorizovaní dealeři a také specializovaná knihkupectví, ze kterých důvěrně znám AT THE SIGN OF THE DRAGON v Londýně. A pak soukromé osoby.
Samotné autorky povídek nebo básní si nepřejí, aby se jejich tvorba překládala v prostředí, o němž vědí velice málo. Koneckonců jsou tady i vydavatelská práva, takže pokud neovládáte angličtinu a něco si neseženete, prosím, nedožadujte se překladů. Je to velmi osobní věc a pro mě i věc cti. Nicméně pár povídek jsem pro své přátele přeložila a se svolením autorky, kterou znám osobně. Ty mohu nabídnout klubovým časopisům.
Napadla mě ještě jedna věc: fanziny jsou vlastně jakýmisi apokryfy v oficiálním ST (apokryf byl příběh o některé biblické postavě, ale vymykal se samotné Bibli, protože byl skrznaskrz vymyšlený amatérem a tudíž byl z Bible vyloučen).
Inspirace a tematika fanzinů
Zastavme se teď u inspirace a tematiky fanzinů.
Jak už víme, ženský prvek je typický: je tu žena - vědec, žena - bojovník, žena - milenka. Co je na tom? Vždyť dneska je to přece běžné! Jenže nezapomínejme, že ST vznikal koncem šedesátých let, kdy v USA teprve získali černoši stejná občanská práva jako běloši a ženská emancipace se teprve legalizovala. Jen se podívejte na předmluvy ke klasickým epizodám; tam je ten klič k pochopení fenoménu Star Trek, včetně jeho psychologie.
Valerie P. (1992 viz. zdroj) nám nyní osvětlí jeden typický a (proč to nepřiznat!) nesmírně oblíbený typ fanzinové povídky:
"Mary Sue (jak se jí důvěrně říká, pozn. překl.) - vše se točí kolem samotné autorky anebo kolem fiktivní postavy, většinou ženy - je mladá, krásná, chytrá k nevíře, okouzlující, všeobecně milovaná - a příběh končí tím, že tato kráska zachrání Enterprise a získá ruku Kirka Spocka, příležitostně McCoye.
Najdeme tu:
- dobré povídky
- naprosto příšerné
- báječné parodie
A abyste věděli, existují i tzv. slash fiction označované např. K/S (Kirk/Spock), které se zabývají homosexuálními vztahy mezi postavami. (Nemohu posloužit názorem, tato představa je mi cizí).
Fanzin nabízí fantazii bez hranic a s technickými detaily zachází většinou pouze jako s kulisou pro mezilidské vztahy - ovšem pozor, někdy autorka vyrazí dech erudovaným přístupem (např. medicína, genetika, chemie, jaderná fyzika, biologie , psychologie plus vědní varianty s předponou xeno-)
Uvedu nyní velmi stručný výčet témat fanzinových povídek, popř. větších útvarů:
- První seznámení hlavních hrdinů - nejprve nepřátelství, nedůvěra nebo souzněni na první pohled, kombinace obou - pojítkem je akce. při níž jeden nebo druhý či oba prokáží své morální kvality (ano, je to Kirk a Spock).¨
Jen na okraj - nejhorším bídákem nebývá nikdo jiný než Gary Mitchell! - Rozvedeni původní epizody - bud pokračováni, nebo vybraný detail
- Zásah nepřátelské entity - ohrožení lodi a motiv sebeobětování; entita většinou před silou nezištného přátelství kapituluje nebo zkolabuje
- Hledání ve vztahu McCoy - Spock: přes řadu nedorozumění zjistí, že je pojí pevné přátelství
- Kirk a Spock dokazují bratrství pomocí spojení myslí - a to spojení trvalého. Toto téma nabízí skvělé situace, o kterých se oficiálnímu ST ani nesnilo, často báječně vtipné nebo milé
- Alternativní vesmír: NIC NENÍ NEMOŽNÉ! Výměna pozic na lodi, aristokratický Spockův původ, atd. atd. ...
- Spock a Kirk jako mladí, většinou na Akademii; ta je pokaždé jiná, jinde a jinak organizovaná
- Posádka Enterprise ve dvoudílné fantasy ve stylu J.R.R.Tolkiena - nemá chybu!
- Ožehavé a brzy tabuizované téma - záhuba Enterprise nebo smrt hlavních hrdinů - legendy přece nemají umírat!
- Kirk a Spock plní mise, kde jejich vztah prochází řadou zkoušek
Jistě jste si všimli naprosté fascinace Spockem; máte pravdu, jeho složitá osobnost dovoluje nejednu kombinaci, na jakou oficiální autoři buď nepřišli, anebo ji nemohli v oficiální linii publikovat.
Představte si tedy Spocka jako:
- skvělého hudebníka, mistra hry na vulkansku lyru, tanečníka vulkanských tradičních tanců, zpěváka se sametovým barytonem...
- oslňujícího hrdinu v tradičním vulkanském předsurakovském oděvu; jako válečného prince...
- milovníka vulkanských specialit, nad jejichž jmény se žaludek svírá; ostatně Kirkův oblíbený pokrm byly kroyberries s hilvovou šťávou - nedozvíte se, co to je (co oko nevidí, srdce neboli; plomiková polévka je proti tomu všemu čajíček)
A co šachy? Víte, že Kirk a Spock měli kajuty vedle sebe a že mezi nimi byla jakási alkovna (výklenek či prostor), kde obvykle hrávali šachy? Po vysilujícím dobrodružství oba usedají k 3D šachové partii ...
Autorky fanzinů
Na závěr několik jmen z mnoha a mnoha autorek (vážně, 99,9% !!!!!) fanzinů, jejichž povídky jsou skutečně na vysoké úrovni:
- Kay Staggová, která k tematice přistupuje snad nejvíce realisticky
- Gloria Fryová, kterou miluji pro její romantický styl
- Sheila Clarková, jíž nechybí humor ani psychologický vhled
- Meg Wrightová se svou skvělou trilogii ústící v bratrství silnější než smrt
- Nicole Comtetová - Francouzka představující planetu Vulkan i poměry na ní naprosto originálně a přímo feudálně
- Vaierie Piacentiniové a její dobrodružné útěky ze spárů zvrhlých nepřátel
- ...a mnoho dalších, které tímto nechci urazit, ale prostě není možné všechny uvádět.
Existují celé série fanzinů, mnohé se vydávají ještě nyní, ale poměry, zejména finanční, ukončily zlatý věk fanzinu na počátku devadesátých let (mám na mysli Velkou Británii a USA).
Pro ilustraci několik příkladů:
K nejoceňovanějším a také nejstarším patří ALNITAH, dále to jsou IDIC LOG, ENTERPRISE LOG ENTRIES, EMANON atd.
Veškeré informace jsou ze soukromé četby, soukromé korespondence s některými uvedenými osobami či z uvedených zdrojů. Žádná informace nepochází z Internetu.
Věra Ježková, 7. července 2001, Parcon Praha