xmas lightslcars
logo

První setkání v roce 2011 - Tajemný vesmír

Termín

  • 19. 2. 2011

Místo

  • Reportáž

    S TREKISTICKOU TRAMVAJÍ DO VESMÍRU

    Tramvaje pohybující se ve vakuu sice stavět ještě neumíme, ale při letošní (a už každoroční) návštěvě Planetária, organizované klubem CZ Kontinuum, svou úlohu sehrály. Na trati vedoucí od metra z holešovického nádraží k Výstavišti byla totiž v době konání akce výluka a Dopravní podnik kvůli souběžně probíhajícímu veletrhu nasadil zvláštní tramvaj z Vltavské, nesoucí slavné "trekistické" číslo 47.

    Na letošní první setkání klubu CZ Kontinuum v sobotu 19. února 2011 jsem vyrazil poměrně záhy, takže jsem v trekistické tramvaji nikoho dalšího nepotkal a i prostor před Planetáriem zel prázdnotou. Ukázalo se, že díky pořádné zimě se účastníci již předem preventivně uchýlili dovnitř a postupně vystáli dost velkou frontu – díky veletrhu bylo tentokrát pod kopulí Planetária hodně návštěvníků, ale naštěstí jsme se i tak všichni vešli.

    Vlastní pořad "Tajemný vesmír" návštěvníkům přiblížil některé vlastnosti blízkého i vzdáleného vesmíru, jeho vznik a raný vývoj i jeho pravděpodobné složení. I když je na Zemi i na jiných planetách nám známé "baryonové" hmoty dost, ve vesmíru je temné hmoty a energie mnohem více – a stejně v něm převládá vakuum. Naštěstí je i tak dost galaxií a jejich shluků, kterými jsme v simulaci prolétli a nakonec prozkoumali nejbližší galaxie i známé soustavy, včetně známé Alfy a Proximy Centauri. Přednášku občas doprovázely i doprovodné ilustrace – hned na začátku se objevila loď připomínající plavidla ze seriálu Battlestar Galactica a nejvíc nás při povídání o červích děrách pobavila promítnutá Hvězdná brána, k nesporné spokojenosti všech "vrátkařů". Stabilní bajorské červí díry vedoucí do Gama kvadrantu jsme se ovšem nedočkali.

    Po promítání jsme si ještě prohlíželi předměty vystavené ve foyer a fotili se (neoficiální, ale osvědčený fotograf Honzaf byl tak ověšený všem možnými fotoaparáty, že vypadal jak vánoční stromeček), a pak jsme se vydali poměrně svižným tempem do rezervované Keltské restaurace u Ortenova náměstí (na druhou stranu od holešovického nádraží). Místnost byla vyzdobena řadou mečů, štítů a dalšího podobného vybavení – je otázkou, zda právě takové Keltové doopravdy používali a zda nebyly spíše z dob pozdějších, ale Xyll jako šermířka potvrdila, že šlo o pravé předměty, žádné napodobeniny. Nabízené pokrmy byly většinou spíše moderní a "keltské" byly především názvy, ale i tak jsem si dal kuřecí steak na prkně, abych aspoň trochu využil atmosféry.

    Protože venku byla opravdu "kosa" a nikomu se z tepla nechtělo, vydrželi jsme v restauraci sedět a povídat až do večerních hodin. Bylo nás poměrně dost, takže jsme měli možnost pohovořit s řadou kamarádů a teprve v pozdní večer se poslední skupinka zvedla a vydala směrem k domovu.

    Klub CZ Kontinuum na nás nezapomněl a opět uspořádal již tradiční akci, kde jsme se mohli jak trochu poučit, tak posedět s kamarády a probrat vše možné – a o to určitě jde především. Děkujeme proto za milé setkání – a na shledanou snad se všemi na STARconu!

    Live Long and prosper
    Praotec trekkie

  • Základní informace

    Účastníci

    • 24
    • Annais, Annie, Garfield, Hana'an, HKMaly, Honzaf, Hypo, Iconer, Iris, Margh, Marty + 2, Masha Yar, Miloš, Mitsuki, omi, Praotec trekkie, Samuel Thorn, Snorchl, Tar-ara Istandil, Xyll, Zephram, Ziina

    Program

    • návštěva planetária - vstupné na program 100,-

      TAJEMNÝ VESMÍR

      Žijeme uprostřed záhady… Jmenuje se vesmír. Vesmír… slovo, které každý zná. Co si pod ním představit? Jen nekonečnou temnotu se zářícími hvězdami? Naše Slunce a jeho věrné průvodce planety i náš kosmický domov, Zemi? Uvědomujeme si vůbec, čeho jsme nedílnou součástí? A co všechno se v tomto nekonečném prostoru skrývá? Stále ještě nevíme všechno… Pořad namluvil: Roman Víšek

      Zdroj: Planetarium.cz
    • podle nálady procházka po Stromovce
    • volná zábava

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)