Galaktičtí hosté
- Autor:
- Milan Dolejší
- Archivováno dne:
- 2. 12. 2005
- Délka:
- 30 599 slov (136 min.)
- Stav povídky:
- dokončená
- Přístupnost:
- obecná
- Varování:
- Několik mrtvých, nikoli však v naturalistickém podání.
- Seriál (svět):
- TNG
- Období:
- Počátek roku 2380, nedlouho po bitvě se Shinzonem
- Hlavní postava(y):
- Jean-Luc Picard, Befor/Dat, Owen Paris, John Smith a další
- Kategorie:
- napětí
- Pokračování:
- volné pokračování
- Spoiler:
- žádný
- Stručný obsah:
Po sedmi letech opět přilétají Borgové do kvadrantu Alfa. Současně se objevuje obrovská cizí loď, která je chce zničit. Jediné, co mezi nimi stojí, je prostor Spojené federace planet a hvězdná loď Enterprise...
- Poznámka autora:
nezadáno
- Prohlášení:
Star Trek a související značky jsou majetkem společnosti CBS Studios Inc. a Paramount Pictures Corp. Tato povídka nemá v úmyslu porušit tato autorská práva, vznikla pouze pro pobavení a nebyla žádným způsobem honorována. Původní příběh, postavy a situace jsou vlastnictvím autora.
Galaktičtí hosté (Milan Dolejší)
Obsah
- Předmluva
- Prolog
- Kapitola 1
- Kapitola 2
- Kapitola 3
- Kapitola 4
- Kapitola 5
- Kapitola 6
- Kapitola 7
- Epilog
Předmluva
Než vás pustím k samotnému příběhu, rád bych vás informoval o některých věcech, které se ho úzce týkají. Pokud nemáte rádi předmluvy, můžete se sem vrátit až nakonec…
Dějiny vzniku tohoto příběhu jsou poněkud zvláštní. Jeho první verze totiž vznikla někdy v roce 2002. Miniromán s názvem Final Conflict jsem situoval ho do roku 2379, kdy měla Enterprise prvního důstojníka komandéra Data, taktického důstojníka Goseta a například doktorku Crusherovou ve velení lékařského oddělení. Tento příběh jsem prakticky nikde neuveřejňoval (respektive zveřejnil jsem ho v periodiku, jež tč. vycházelo nákladem 10 výtisků). Nedlouho po dokončení vyprávění, v němž hlavní roli hráli Borgové a cizí plavidlo, a který skončil tím, že kapitán Picard konečně přijal povýšení na admirála a vydal se na poslední, rozlučkový let ve velení Enterprise, jsem se pustil do pokračování. Bylo o tom, co se stalo na této poslední cestě. Jenomže mezitím oficiální místa vypustila film Nemesis. Na rozdíl od mnoha jiných se mně líbil, přesto však ve mně zanechal jistou rozmrzelost. To, že se Dat zabil (zrovna ten jeden moment si scenáristé mohli klidně odpustit), byl nahrazen nervózním komandérem Maddenem a naopak se do Hvězdné flotily vrátil Worf, znamenalo nutnost drobných úprav rozpracovaného příběhu a neplatnost Final Conflictu. Rozpracovaný text jsem posunul o čtyři roky zpět v čase, takže se v příběhu objevil komandér Riker v roli prvního důstojníka Enterprise. Nadporučík Goset v roli taktického a bezpečnostního důstojníka zůstal, protože Worf toho času končil svou misi na Deep Space 9 a připravoval se na diplomatickou kariéru a nemohl v každé krizi zaskakovat za své nástupce. Picard přestal koketovat s admirálskou hodností a celý tento mix jsem vypustil na internet pod názvem (jehož vhodností si dnes již nejsem příliš jist) Někteří jsou si rovnější.
Později jsem vytvořil příběh s názvem Kořeny, který je docela dlouhý a odehrává se krátce po Nemesis, takže na Enterprise je již nová posádka. Kořeny jsem zaslal k posouzení nakladatelství Laser-Books (to se za půlrok, který od té doby uplynul, nevyjádřilo), takže buď vyjdou v knižní podobě, nebo zůstanou neveřejné. A nakonec jsem se vrátil tam, kde jsem začal… Vzal jsem Final Conflict, prodloužil ho na dvojnásobek, vyhodil Data na postu prvního důstojníka, jakož i Goseta (i když se s ním na moment setkáte) a pár dalších a místo nich vložil Worfa a nové postavy.
Jak jsem přišel k posádce Enterprise? Vyšel jsem ze tří zdrojů – filmu Nemesis, počítačové hry Elite Force II a konečně ze zmíněného románu Kořeny. V závěrečné scéně Nemesis přichází na palubu Enterprise nový první důstojník – komandér Martin Madden. Uvede se na scénu velice osobitě tím, že naletí na poslední Rikerův vtípek (jistě jste všichni viděli). Počítačová hra Elite Force II přivedla na svět hned několik důležitých postav. První z nich je doktorka Stevensonová, která ovládla ošetřovnu po odchodu Beverly Crusherové. Další postavy jsou členového tzv. Hazard týmu v čele s poručíkem Munroem. Na jednoho ze členů týmu – praporčíka Chella – je mimo jiné odkaz v posledním dílu seriálu Voyager, neboť má převzít lodní jídelnu po Neelixovi. A konečně z mé vlastní tvorby vychází hned dvě postavy: První z nich je palubní poradkyně Charlotta Jnol. Betazedská kráska nahradila Deannu Troi, která odešla spolu s Rikerem na Titan. Pauline Moorová potom zastoupila Data ve dvou ze tří jeho funkcí – na místě operačního důstojníka a vědeckého důstojníka. (Druhým důstojníkem se ovšem stal Worf.) Její postava se mimochodem objevila již v původní verzi tohoto minirománu (až na to, že vědeckým důstojníkem tenkrát zůstával Dat, takže měla méně práce) a jako pilotka se vyskytla i v Někteří jsou si rovnější.
Nyní mám několik "procedurálních" poznámek. První z nich je jméno androida B-4. Je možno povšimnout si, že v románovém zpracování Nemesis je jeho jméno zaznamenáváno právě takto – písmenem a číslicí. Když nic jiného, vypadá takovéto "jméno" mimořádně ošklivě, stejně jako zní jeho česká výslovnost. Rozhodl jsem se tento problém vyřešit podobně jako je tomu ve Hvězdných válkách – tedy zápisem anglické výslovnosti jména. Tak vznikl Before. To však není české jméno a je zde drobný problém se skloňováním a dalšími věcmi. A tak se dle vzoru Data-Dat zrodil Before-Befor. "Může se vám to nelíbit, můžete o tom i diskutovat, ale to je tak všechno, co se s tím dá dělat."
Dalším problémem jsou Borgové. V angličtině žádní Borgové neexistují, existuje pouze společenstvo nazvané Borg. Jenomže zaběhaný český překlad tento fakt ignoruje, a tak je třeba Borgy skloňovat. To je velice nesnadné díky tomu, že šestý pád plurálu se odchyluje od vzoru pán a přechází ke vzoru muž. Pokud se mýlím a hovoříme o Borgech, potom prosím přehlédněte moje pochybení…
Text jsem psal původně ve wordu a utvořil několik poznámek pod čarou. Protože jste se dostali k jeho html verzi, naleznete je všechny až na konci textu.
Konečně bych chtěl poděkovat několika lidem, konkrétně mým třem recenzentům/korektorům. Ti ohlídali jazykovou i fyzikální správnost příběhu (samozřejmě s přihlédnutím ke startrekovým reáliím).
Následuje:
Prolog
CZ Kontinuum Star Trek fan klub a správa archivu Memory Alpha nepřebírají zodpovědnost za obsah, odpovídající charakteristiky ani za formu (gramatické nedostatky) uveřejněných povídek. Toto vše je výhradně zodpovědností autora.